Co to jest Dieta ketogeniczna / Keto

Dieta ketogeniczna jest to dieta wysokotłuszczowa, polegający na zwiększeniu stężenia ciał ketonowych w organizmie. W przeciwieństwie do stanu glikolizy, podczas którego energetyka organizmu człowieka skierowana jest przede wszystkim na glukozę, w stanie ketozy źródła energetyczne pozyskiwane są z ciał ketonowych, a te pochodzą z utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu dochodzi do redukcji poziomu glukozy we krwi i wyczerpania zapasów glikogenu. To zmusza organizm do korzystania z innych źródeł energii. Skutkiem ketozy jest zwiększone uwalnianie tłuszczu, a tym samym traktowanie go przez organizm jako główne źródło energii.

Podstawowe założenia diety?

To zwiększenie spożywanych tłuszczy kosztem przede wszystkim węglowodanów, ale również białka. Optymalną wartością jest około 80% kalorii pochodzących z tłuszczy, natomiast pozostałe 20% powinny pochodzić z pełnowartościowego białka.

Dla kogo jest dieta keto?

Jest to dieta odchudzająca idealna dla osób, którym zależy na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej.

Jak wygląda menu diety keto? 

Posiłki są tak komponowane, aby zawierały m.in. tłuste mięso, ryby, owoce morza, jaja, tłusty nabiał, warzywa, orzechy, oliwę z oliwek.

Zalety diety ketogenicznej?

Główną zaletą tej diety jest spadek tkanki tłuszczowej, dzięki czemu usprawnia się pracę serca, nerek i wielu innych narządów oraz układów. Obniża się również ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejsza się poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów, co zapobiega zawałom serca, udarom i miażdżycy tętnic. Ketoza stosowana jest w leczeniu opornej na leki padaczki. Stosuje się ją również (po niewielkiej modyfikacji) w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy. Prowadzone badania wskazują także na korzystny wpływ diety ketogenicznej przy leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzmu, stwardnienia zanikowego bocznego, nowotworów mózgu, bólów głowy oraz zaburzeniach snu.

Podsumowanie: Jeśli brakuje Ci czasu na gotowanie, masz mało ruchu a chciałbyś zmienić nawyki żywieniowe i chudnąc to dieta keto i gotowe posiłki z darmowym dowozem są dla Ciebie. Polecamy skonsultować swoje wątpliwości z naszym dietetykiem. Pomożemy dobrać odpowiednią kaloryczność dla Ciebie. Dieta składa się z 4 posiłków dziennie o rozkładzie makroskładników B: 20% T: 70% W: 10%.

Oceń artykuł!
[Total: 1 Average: 5]